Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Lifescience edycja 3 - 2013

Relacja

W tym roku wyłoniliśmy 24 najlepszych licealistów spośród 61 uczniów szkół licealnych z klas pierwszych, drugich i trzecich z całego kraju. Zajęcia odbyły się 23 i 30 kwietnia oraz 6 i 13 kwietnia. Uczestnicy najpierw zmierzyli się z problemami biologii komórki. W następnych tygodniach brali udział w zajęciach z biochemii oraz fotobiochemii roślin i farmakologii z toksykologią. Na koniec przygotowaliśmy dla nich ćwiczenia z mikrobiologii z genetyką.

Po zakończonym cyklu warsztatów poprosiliśmy uczestników o wzięcie udziału w anonimowej ankiecie, w której ocenili nasz projekt. Zajęcia z fotobiochemii roślin oraz farmakologii z toksykologią cieszyły się największą popularnością. Licealistom bardzo podobała się ekstrakcja alkaloidów. Sukces tych warsztatów zawdzięczamy staraniom Mateusza Kucharczyka. Duże uznanie zdobyły też biologia komórki oraz mikrobiologia. Jeden z prowadzących zajęcia z mikrobiologii, Rajmund Królikowski, zdobył serca wszystkich uczestników. Ogromną radość w tym roku przyniosło licealistom samodzielne wykonywanie eksperymentów przy pomocą profesjonalnego sprzętu laboratoryjnego oraz pipetowanie. Uczestnicy bardzo docenili możliwość porozmawiania z studentami o WBBiB  i oferowanych przez nasz wydział kierunkach studiów. Zdecydowana większość uczestników w ankiecie stwierdziło, że ma zamiar wiązać swoją przyszłość z biotechnologią. Mamy nadzieję, że nasze warsztaty utwierdziły ich w uprzednio podjętej decyzji o ścieżce kariery. Po raz kolejny udało nam się osiągnąć cel naszych warsztatów – licealiści potwierdzili, że zajęcia przybliżyły im nauki z zakresu Lifescience. Wszyscy uczestnicy obiecali polecić nasze warsztaty znajomym zainteresowanym biologią i chemią.

Organizatorami z ramienia koła KNSB „MyGen" byli Mateusz Kucharczyk i Jakub Zielnik, którym chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować za zorganizowanie tego przedsięwzięcia.

Tematy wykładów otwartych

Wykład I (9 marca, 11:45-12.30) - "Inżynieria komórkowa i tkankowa - hodowla skóry" prowadzony przez Katarzynę Dziedzic, studentkę IV roku biotechnologii z Zakładu Biologii Komórki.

Wykład II (9 marca, 12.45-13.30) - "Rośliny w terapii i konwersji energii słonecznej" wygłoszony przez Mateusza Kucharczyka, studenta IV roku biotechnologii z Zakładu Fizjologii i Biochemii Roślin.

Wykład III (16 marca, 11.00-11.45) - "Dlaczego do kosmetyków dodaje się witaminę E?" prowadzony przez Tomasza Klausa, studenta IV roku biotechnologii z Zakładu Biochemii Komórki

Wykład IV (16 marca, 12.00-12.45) - "Transformacja plazmidowa komórek bakteryjnych" wygłoszony przez Rajmunda Królikowskiego, studenta V roku biotechologii z Zakładu Mikrobiologii