Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Lifescience edycja 4 - 2014

Relacja

W tym roku zajęcia odbywały się w dniach: 15, 22, 29 marca oraz 5 i 12 kwietnia. Po teście zakwalifikowaliśmy 24 uczestników z szkół licealnych w całym kraju. Licealiści zaczęli swoją przygodę z naukami lifescience od biochemii, następnie poznali tajniki modelowania molekularnego z bioinformatyką. W następnych tygodniach wzięli udział w zajęciach z mikrobiologii i biologii komórki. W ostatnim tygodniu zmierzyli się z problemami biotechnologii roślin.

Po zakończeniu cyklu warsztatów poprosiliśmy licealistów o wypełnienie anonimowej ankiety, w której mogli ocenić nasze starania. W tym roku uczestnicy jednogłośnie uznali mikrobiologię za najciekawsze zajęcia. Ta wygrana jest zasługą fantastycznego prowadzącego – Rajmunda Królikowskiego, który już drugi rok z rzędu podbija serca licealistów. Uczestnicy docenili bardzo także możliwość „zabawy z plazmidami i świecącymi bakteriami" [cytat]. Dużym uznaniem cieszyła się także biologia komórki ze względu na to, iż jest to pierwsza styczność licealistów z mikroskopem, jego samodzielnej obsłudze i oglądaniu pod nim żywych komórek i innych preparatów. Dużej liczbie osób spodobało się także wykonywanie pasażu - praca w sterylnych warunkach pod laminarem. Modelowanie molekularne wraz z bioinformatyką zostały najbardziej surowo ocenione przez uczestników warsztatów, ale prawdę mówiąc nikogo to nie zaskoczyło, gdyż prawdziwych pasjonatów programowania, którzy równocześnie lubią biologię i chemię, jest niewielu. Licealiści docenili to, że mogli samodzielnie przeprowadzać eksperymenty i bardzo podobało im się „wszystko, co mogli robić własnymi łapkami" [cytat]. Niezmiennie pipetowanie przyniosło uczestnikom ogromną radość. Po raz kolejny udało nam się spełnić naszą misję – przybliżyć licealistom nauki z zakresu lifescience. Uczestnicy obiecali polecać nasze warsztaty swoim znajomym, którzy podzielają ich zainteresowania. Duża część licealistów ma zamiar wiązać swoją przyszłość z biotechnologią i mamy zaszczyt powiedzieć, że niektórzy z nich podjęli decyzję zasilenia szeregów studentów Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii po wzięciu udziału w naszych warsztatach…

Organizatorem z ramienia koła KNSB „MyGen" był Jakub Zielnik, któremu chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować za zorganizowanie tego projektu.