Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Lifescience edycja 6 - 2016

Relacja

To już szósty raz, kiedy organizujemy dla Was warsztaty laboratoryjne "Lifescience dla licealistów"! Dla tych, którzy nie mieli okazji zapoznać się z tą inicjatywą - jest to seria zajęć odbywających się w laboratoriach, mających na celu przybliżenie Wam realiów pracy naukowca. W czasie ćwiczeń będziecie mieli możliwość samodzielnego wykonania eksperymentów i poznania obsługi podstawowego sprzętu laboratoryjnego. Dowiecie się, w jaki sposób używa się pipety automatycznej, wykonacie eksperymenty na hodowlach komórkowych i wiele innych. Czuwać nad Wami będą pracownicy naukowi i studenci naszego wydziału. Zajęcia opuścicie bogatsi w nowe umiejętności i znajomość podstawowych technik laboratoryjnych, niezbędnych w codziennej pracy naukowca. Warsztaty są organizowane przez Koło Naukowe Studentów Biotechnologii "Mygen" działające przy Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ. Wszelkie informacje można znaleźć w poniższym informatorze:

Informator

Aby wziąć udział w zajęciach należy wypełnić poniższy formularz zgłoszeniowy. W przypadku zgłoszenia się powyżej 24 osób (jak jednak bywa co roku) odbędzie się krótki test kwalifikacyjny mający ustalić listę uczestników.

Termin zgłoszeń upływa 26 maja (czwartek) o godzinie 23.45.

Test kwalifikacyjny odbędzie się 27 maja o godzinie 17.00 w sali D107 na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ. Około godziny 16.50 proszę o obecność za wejściem głównym (od ul. Gronostajowej) przy infoportierni (w kształcie okręgu). Stamtąd zaprowadzimy Was do sali, w której odbędzie się wykład i test.

W razie jakichkolwiek, nawet pozornie błahych pytań piszcie pod nasz adres kierować na nasz mail: knsb.mygen@gmail.com.

Zagadnienia

W związku z pytaniami o wyszczególnienie zagadnień, na których będziemy bazować przy przygotowaniu pytań na test, przygotowaliśmy je dzieląc na 2 kategorie: chemiczne, biologiczne . Przedstawiają się następująco:

1. Część chemiczna:

  • stężenia procentowe (w/w, w/o, o/o),
  • stężenia molowe,
  • przeliczanie stężeń,
  • rozcieńczenia,
  • chemia organiczna: nazewnictwo prostych zw. organicznych + mały chemograf.
  • analiza białek (próby ksantoproteinowa, biuretowa) oraz denaturacja białek.

2. Część biologiczna:

  • kwasy nukleinowe, białka, aminokwasy - budowa i funkcje,
  • genetyka mendlowska i morganowska,
  • DNA/RNA, zadania z komplementarności zasad,
  • budowa komórki zwierzęcej, roślinnej i prokariotycznej,